Šetření a topení
Zima se naplno rozběhla a naše peněženky to cítí. Jak můžeme ušetřit peníze na ohřevu? Koruna ke koruně a časem zjistíte, že jste ušetřili slušnou sumu peněz. Zde je pár tipů jak šetřit energii na elektrickém ohřevu.
Noste více oblečení, tílka, košile místo triček, hrubší ponožky. Je zima. A takový detail se také počítá. V zimě šetřete více teplou vodou. Ohřívání vody je velmi drahá položka, rychlejší sprcha, menší plýtvání, rozumnější úmluva s rodinou – a máme tu další šetření.
Když jdete pryč, vypněte topení, nastavte termostaty, aby se topit začalo před vaším příchodem domů. Pokud v domě nikdo není, nač topit? Důležité je, jak rychle trvá natopení nanovo. Snížení teploty o jeden stupeň může ročně ušetřit 500 až 2000 KČ. Určitě stojí za to přehodnotit, zda netopí příliš. Pokojová teplota je 20 stupňů Celsia, ale většina lidí topí na vyšší teploty.
Koberce a záclony opravdu zadržují velké množství tepla. Považuje se to za velmi slušný způsob šetření a ještě máte i příjemnější zař domů. Neblokujte ohřívače nábytek, nestavte jejich při otevřená okna. Určitě chápete proč. Spolupracujte se sluncem. Zní to možná směšně, ale fyzika nepustí. Na část domu kam svítí slunce, je obvykle teplejší než zbytek ve stínu.
Při vaření nepotřebujete elektrické ohřívače. Ve vytěžené kuchyni je teplo od jiného zdroje tepla – sporáku, trouby. Pokud vaříte hodiny, můžete směle ztišit teplotu na termostatu. Neotvírejte zbytečně chladničku, je to velmi ošklivý zlozvyk spousty lidí.
Zapojte děti. Vychovávejte je odmalička jako neplýtvat energií, jako vypínat a zapínat spotřebiče pouze v nezbytný čas. Prostudujte si, kdy je levnější plyn a kdy elektřina. Elektrický ohřívač (dají se koupit například zde) se například ohřívá déle a je dražší, plyn zase může zapáchat, je tu jisté riziko nebezpečí. Elektrický ohřev je výborný na občasné přitápění, plyn na dlouhodobější období.
A na závěr deset největších omylů o šetření energií.
Jaké jsou Vaše zkušenosti? Napište nám je..